HİS | Herkes İçin Spor

Antrenörlük kursları ve diğer ödemeler için www.his.gov.tr/odemeler sayfamızdaki talimatları takip edebilirsiniz.

Almış olduğunuz 1. Kademe Yardımcı Antrenörlük belgesinin düzenlenme tarihinden itibaren en az bir yılı tamamlamış olması ve ayrıca federasyonumuz tarafından açılmış olan en az iki gelişim seminerinden katılım belgesi almış olmanız gerekmektedir. Ayrıca açılacak 2. Kademe kurslarda istenilen belgeler hazır edilerek yine E-Devlet üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kurs sonuçları açıklandıktan 15 iş günü içerisinde tarafınıza ulaştırılır.

Aldığınız belge eğer 5 yıl içerisinde hiç vize yapılmamış ise geçerliliğini kaybeder.

Evet. Almış olduğunuz antrenörlük belgesini (düzenleme tarihinden itibaren 1 yıl vize geremiyor) sonraki yıllarda Halk eğitimler, devlet kurumları ve eğitim verdiğiniz alanlarda kullanabilmeniz için Federasyon tarafından açılan vize seminerlerine katılmanız gerekmektedir.

Kayıp belgeler için federasyonumuzun öz gelirler hesabına (2019 Yılı için Belirlenen) 50 TL yatırarak, mevzuat gereği 1. Kademe Yardımcı Antrenörlük kursunda toparladığınız tüm belgelerin aynısını tekrar toplayarak federasyona teslim etmeniz gerekmektedir.

Kursiyerlerimizin başarılı sayılabilmesi ve belgelerini almaya hak kazanabilmeleri için sorumlu oldukları tüm dersleri başarı ile tamamlamış olmaları gerekmektedir.

Kursa katılan kursiyerler temel eğitim derslerinden başarısız olmaları durumunda federasyonumuzun açacağı bir sonraki kursundan ya da Spor Genel Müdürlüğüne bağlı herhangi bir federasyonun düzenlemiş olduğu Antrenörlük kursundan derslerini tamamlayabilirler. Özel eğitim derslerinde başarısız olunması halinde federasyonumuz aynı veya farklı şehirlerde açacağı kurslara katılarak eksiklerini tamamlayabilirler.

Temel ve özel eğitim derslerinin sınavlarının birinde başarısız olanlar daha sonra açılacak olan antrenörlük kurslarına devam etmeksizin başarısız olduğu dersten iki yıl içerisinde en çok iki kez doğrudan sınavlar katılma hakkına sahiptirler. Ancak, bu süreler içerisinde başarısız olanlar kurslara tekrar katılmak zorundadırlar.

Geçici mezuniyet belgesi, diploma aslı veya denk belge sahibi olmayanlar muaf sayılamazlar.

Temel eğitim dersleri sınıfta yapılacağından ortama uygun kıyafet, Özel eğitim dersleri teorik ve uygulama olarak yapılacağı için yanınızda spor kıyafetiniz olmalıdır. Özel eğitim derslerinde eğitmenlerin isteği doğrultusunda kişiye özgü kullanılacak materyal (mat vb.) belirleyebilirler.

Wellness için asgari geçme notu 70 ve üzeri; Yoga için asgari geçme notu 60 ve üzeri olmalıdır.

Birinci Kademe yardımcı Antrenörlük kurslarımız 6 gün teorik 6 gün uygulama olmak üzere toplam 12 gündür. İkinci Kademe Antrenörlük kurslarımız 6 gün temel eğitim, 9 gün özel eğitim olmak üzere en az 15 gündür.

6 günlük Özel eğitim derslerine katılmalısınız. BESYO ve Spor Bilimleri Fakültelerinden mezun olanlar 2. kademe ve üstü antrenörlük kurslarında muaf olamazlar.

Federasyon kaynaklı kursların iptal edilmesi veya ertelenmesi durumunda kursiyerin federasyona göndereceği dilekçe doğrultusunda para iadesi yapılmaktadır.

Böyle bir durumda kurs ücret iadesi söz konusu değildir.

29.09.2009 tarihli 8/6 nolu yönetim kurulu kararı gereğince Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Antrenör Eğitim Talimatının 19.’ncu maddesi gereğince “Kursa bir tam gün veya 2 yarım günden daha uzun süreyle katılmayan kursiyerlerin, kursla ilişkileri kesilir. Kurs süresince iki günü geçen raporlar devamsızlıktan sayılır ve kursiyerlerin kursla ilişkileri kesilir.” Ayrıca ilgili talimatın 17.nci maddesinin “F” bendinde belirtilen “Sınavlara girmeyen kursiyerler derslere devam etmemiş kabul edilir ve bunlara “F” notu verilir.

Kurs ücretleri son başvuru tarihine kadar ödenmelidir.

İlgili ilanda verilen hesap numaralarına banka gişelerinden yatırılmalıdır. EFT, Havale veya farklı bir ödeme şekli kabul edilmemektedir. Web sitemizde bulunan www.his.gov.tr/odemeler sayfasındaki talimatları takip edebilirsiniz.

Kurslara katılmak isteyen kursiyerler E-devlet üzerinden yapacağı başvuruyu tamamlandıktan ve kurs ücretlerini yatırdıktan sonra ilgili kurs başlamadan önde son başvuru gününe kadar evraklar elden veya kargo yolu ile teslim etmelidir.

Kurs ile ilgili istenen evraklar kurs başvuru tarihinin bitiminden önce teslim edilmeli, aksi durumda kursiyerin kursa katılması mümkün değildir yatırmış olduğu kurs ücreti geri iade edilmez.

Evet açabilirsiniz.

Bu dönem için federasyonumuzun gündeminde bulunmamaktadır. Ancak Dinamik Spor Sisteminde asgari 12 günlük kurs süresinin değiştirilmesi veya ek bir model konulması durumunda kurs planlaması gündeme alınacaktır.

Kursiyerin asgari lise mezunu olması gerekmektedir.

BESYO/Spor Bilimleri Fakülte Öğrenci/Mezunları için kurs ücretlerinde indirim yapılmaktadır.

Kurslar tam zamanlı olup 12 gün süre(1. Kademe) ile sabah 08.00-17.00 arası yapılmaktadır.

Kursiyerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

E-Devlet üzerinden, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Bilgi Sistemi üzerinden başvurabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/gsb-spor-bilgi-sistemi üzerinden yapabilirsiniz.

Web sitemizde yayınlamış olduğumuz “https://his.gov.tr/kurs-on-talep-formu” doldurarak tarafımıza ulaştırmanız gerekmektedir.

İlgili ilde en az 20 başvuru olması halinde kurs açılmaktadır.

Web sitemizde yayınlamış olduğumuz “Kurs Ön Talep Formu” aracılığı ile gelen talepler doğrultusunda eğitim kurulu tarafımızdan gerekli değerlendirmeler yapılarak kurs planlamaları yapılmaktadır.
 
3WTURK CMS v8.3.1