KURSLAR HAKKINDA SSS

http://www.his.gov.tr/images/categories/large/ant-gelisim.jpg
Antrenörlük kursları için ödemeyi nasıl yapacağım ?

Antrenörlük kursları ve diğer ödemeler için www.his.gov.tr/odemeler sayfamızdaki talimatları takip edebilirsiniz.

İkinci Kademe antrenörlük belgesini almak için süreç nasıl işlemektedir ve ne yapmak gerekiyor?

Almış olduğunuz 1. Kademe Yardımcı Antrenörlük belgesinin düzenlenme tarihinden itibaren en az bir yılı tamamlamış olması ve ayrıca federasyonumuz tarafından açılmış olan en az iki gelişim seminerinden katılım belgesi almış olmanız gerekmektedir. Ayrıca açılacak 2. Kademe kurslarda istenilen belgeler hazır edilerek yine E-Devlet üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kursu başarı ile bitirmem durumunda antrenörlük belgesi ne zaman elime ulaşır?

Kurs sonuçları açıklandıktan 15 iş günü içerisinde tarafınıza ulaştırılır.

Aldığım belgenin kaç yıl geçerliliği var?

Aldığınız belge eğer 5 yıl içerisinde hiç vize yapılmamış ise geçerliliğini kaybeder.

Aldığımız belgeleri vize yaptırmamız gerekiyor mu?

Evet. Almış olduğunuz antrenörlük belgesini (düzenleme tarihinden itibaren 1 yıl vize geremiyor) sonraki yıllarda Halk eğitimler, devlet kurumları ve eğitim verdiğiniz alanlarda kullanabilmeniz için Federasyon tarafından açılan vize seminerlerine katılmanız gerekmektedir.

Antrenörlük belgesini kayıp etmem durumunda ne yapmalıyım?

Kayıp belgeler için federasyonumuzun öz gelirler hesabına (2019 Yılı için Belirlenen) 50 TL yatırarak, mevzuat gereği 1. Kademe Yardımcı Antrenörlük kursunda toparladığınız tüm belgelerin aynısını tekrar toplayarak federasyona teslim etmeniz gerekmektedir.

Tek dersten kalsam kurs bitirme belgesini alabilir miyim?

Kursiyerlerimizin başarılı sayılabilmesi ve belgelerini almaya hak kazanabilmeleri için sorumlu oldukları tüm dersleri başarı ile tamamlamış olmaları gerekmektedir.

Kaldığım ders veya dersleri geçmek için yeniden kursa girmeli miyim?

Kursa katılan kursiyerler temel eğitim derslerinden başarısız olmaları durumunda federasyonumuzun açacağı bir sonraki kursundan ya da Spor Genel Müdürlüğüne bağlı herhangi bir federasyonun düzenlemiş olduğu Antrenörlük kursundan derslerini tamamlayabilirler. Özel eğitim derslerinde başarısız olunması halinde federasyonumuz aynı veya farklı şehirlerde açacağı kurslara katılarak eksiklerini tamamlayabilirler.

Kaldığım ders veya derslerden kaç defa sınava girme hakkım var?

Temel ve özel eğitim derslerinin sınavlarının birinde başarısız olanlar daha sonra açılacak olan antrenörlük kurslarına devam etmeksizin başarısız olduğu dersten iki yıl içerisinde en çok iki kez doğrudan sınavlar katılma hakkına sahiptirler. Ancak, bu süreler içerisinde başarısız olanlar kurslara tekrar katılmak zorundadırlar.

Spor Bilimleri Fakültesi/BESYO mezunuyum fakat diplomamı almadım, ancak transkriptimde notlarım mevcut bu durumda muaf sayılır mıyım?

Geçici mezuniyet belgesi, diploma aslı veya denk belge sahibi olmayanlar muaf sayılamazlar.

Kurslarda kıyafet veya materyal zorunluluğu var mı?

Temel eğitim dersleri sınıfta yapılacağından ortama uygun kıyafet, Özel eğitim dersleri teorik ve uygulama olarak yapılacağı için yanınızda spor kıyafetiniz olmalıdır. Özel eğitim derslerinde eğitmenlerin isteği doğrultusunda kişiye özgü kullanılacak materyal (mat vb.) belirleyebilirler.

Derslerden başarılı olabilmem için ders notu en az kaç olmalıdır?

Wellness için asgari geçme notu 70 ve üzeri; Yoga için asgari geçme notu 60 ve üzeri olmalıdır.

Kurslar kaç gün sürüyor?

Birinci Kademe yardımcı Antrenörlük kurslarımız 6 gün teorik 6 gün uygulama olmak üzere toplam 12 gündür. İkinci Kademe Antrenörlük kurslarımız 6 gün temel eğitim, 9 gün özel eğitim olmak üzere en az 15 gündür.

Besyo, Spor Bilimleri Fakültesi mezunu veya muafiyet durumum var, bu durumda kursa kaç gün katılmalıyım?

6 günlük Özel eğitim derslerine katılmalısınız. BESYO ve Spor Bilimleri Fakültelerinden mezun olanlar 2. kademe ve üstü antrenörlük kurslarında muaf olamazlar.

Kursun iptal olması veya ertelenmesi durumunda yatırmış olduğumuz ücretler geri iade yapılıyor mu?

Federasyon kaynaklı kursların iptal edilmesi veya ertelenmesi durumunda kursiyerin federasyona göndereceği dilekçe doğrultusunda para iadesi yapılmaktadır.

Devamsızlık veya farklı nedenlerden ötürü başlamış kursun bırakılması halinde ücret iadesi mümkün mü?

Böyle bir durumda kurs ücret iadesi söz konusu değildir.

Antrenörlük kursu içerisinde devamsızlık süresi kaç gün veya saattir?

29.09.2009 tarihli 8/6 nolu yönetim kurulu kararı gereğince Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Antrenör Eğitim Talimatının 19.’ncu maddesi gereğince “Kursa bir tam gün veya 2 yarım günden daha uzun süreyle katılmayan kursiyerlerin, kursla ilişkileri kesilir. Kurs süresince iki günü geçen raporlar devamsızlıktan sayılır ve kursiyerlerin kursla ilişkileri kesilir.” Ayrıca ilgili talimatın 17.nci maddesinin “F” bendinde belirtilen “Sınavlara girmeyen kursiyerler derslere devam etmemiş kabul edilir ve bunlara “F” notu verilir.

Kurs ücretleri, kurs başlamadan önce mi yoksa kurs esnasında mı ödenmeli?

Kurs ücretleri son başvuru tarihine kadar ödenmelidir.

Kurs ücretlerini nasıl yatırabilirim?

İlgili ilanda verilen hesap numaralarına banka gişelerinden yatırılmalıdır. EFT, Havale veya farklı bir ödeme şekli kabul edilmemektedir. Web sitemizde bulunan www.his.gov.tr/odemeler sayfasındaki talimatları takip edebilirsiniz.

Antrenörlük kursu için istenilen belgeleri elden verirsem olur mu?

Kurslara katılmak isteyen kursiyerler E-devlet üzerinden yapacağı başvuruyu tamamlandıktan ve kurs ücretlerini yatırdıktan sonra ilgili kurs başlamadan önde son başvuru gününe kadar evraklar elden veya kargo yolu ile teslim etmelidir.

Eksik belgeleri kurs süresince tamamlasam olur mu?

Kurs ile ilgili istenen evraklar kurs başvuru tarihinin bitiminden önce teslim edilmeli, aksi durumda kursiyerin kursa katılması mümkün değildir yatırmış olduğu kurs ücreti geri iade edilmez.

Halk Eğitim aracılığı ile kurs açabilir miyim?

Evet açabilirsiniz.

Akşam veya hafta sonuna denk gelecek şekilde kurs planlaması yapacak mısınız ?

Bu dönem için federasyonumuzun gündeminde bulunmamaktadır. Ancak Dinamik Spor Sisteminde asgari 12 günlük kurs süresinin değiştirilmesi veya ek bir model konulması durumunda kurs planlaması gündeme alınacaktır.

İlkokul veya orta okul mezunları antrenörlük kurslarına başvurabilirler mi ?

Kursiyerin asgari lise mezunu olması gerekmektedir.

BESYO/Spor Bilimleri Fakülte Mezunları veya Muaflar için kurs ücretinde indirim yapılıyor mu?

BESYO/Spor Bilimleri Fakülte Öğrenci/Mezunları için kurs ücretlerinde indirim yapılmaktadır.

Çalıştığım için kurslara akşam katılabilir miyim?

Kurslar tam zamanlı olup 12 gün süre(1. Kademe) ile sabah 08.00-17.00 arası yapılmaktadır.

Kursa başvurmak için yaş şartı var mı?

Kursiyerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Kursa nasıl başvuru yapabilirim?

E-Devlet üzerinden, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Bilgi Sistemi üzerinden başvurabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/gsb-spor-bilgi-sistemi üzerinden yapabilirsiniz.

Kurs açtırmak istersek bunun için ne yapmamız gerekiyor?

Web sitemizde yayınlamış olduğumuz “http://www.his.gov.tr/kurs-on-talep-formu” doldurarak tarafımıza ulaştırmanız gerekmektedir.

En az kaç kişi ile kurs açılabiliyor?

İlgili ilde en az 20 başvuru olması halinde kurs açılmaktadır.

Kurslar hangi sıklıkla açılıyor?

Web sitemizde yayınlamış olduğumuz “Kurs Ön Talep Formu” aracılığı ile gelen talepler doğrultusunda eğitim kurulu tarafımızdan gerekli değerlendirmeler yapılarak kurs planlamaları yapılmaktadır.

 
3WTURK CMS v7.03WTURK CMS v7.0