TAHA AKGÜL 23.YAZ DEAFLYMPİCS OYUNLARININ MEŞALESİ ALDI
18-30 Temmuz tarihlerinde Samsun'da düzenlenecek olan 23.Yaz Deaflympics Oyunlarının meşalesi İsviçre'nin Lozan şehrinden Samsun'a doğru yolculuğu başladı. Olimpiyat şampiyonu Türk sporcu Taha Akgül'ün elinden yolculuğuna başlayan meşale Samsun'a gelecek.

Tarihin en geniş katılımlı Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda, antrenör ve idareciler de eklendiğinde toplam katılımcı sayısı 5 bin 130’a yükseliyor. 92 ülkeden sporcu ağırlayacak olan Samsun’da düzenlenecek 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda mücadele etmek için toplam 3 bin 104 sporcu akredite oldu. Bu sayının Sofya’da 2013’te düzenlenen Deaflympics’te 2 bin 700'dü.

Akredite olan 3 bin 104 sporcunun 2 bin 91’i erkek, bin 13’ü ise kadın sporcu olacak. Sporcular haricinde ülkelerin kafilelerinde antrenör, tercüman, idareci gibi yetkililer de hesaplandığında, tüm sayı 5 bin 130’a yükseliyor.

KÜBA’DAN ZAMBİYA’YA, FİLDİŞİ SAHİLİ’NDEN EKVADOR’A
Samsun’daki Deaflympics’in katılımcılarına bakıldığında, dünyanın dört bir yanından ülkeler göze çarpıyor. Oyunlarda Küba’dan Zambiya’ya, Fildişi Sahili’nden Ekvador’a, Amerika Birleşik Devletleri’nden Çin’e kadar birçok farklı kültür ve coğrafyadan ülke bir arada mücadele edecek.

Oyunlarda 20 branşta 175’i erkek, 119’u kadın toplam 294 Türk sporcu, Ay-Yıldızlı bayrağı göndere çektirebilmek için ter dökecek. Türkiye kafilesinin toplam mevcudu ise 416 kişi olacak.