Ulubey Kanyon Halk Yürüyüşü 9 Mart 2014 Tarİhİnde Uşakta yapıldı

9 Mart 2014 tarihinde Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Uşak İl Temsilciliği ile Uşak Valiliği Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen ‘’Ulubey Kanyon Halk Yürüyüşü’’ yapıldı.

Uşak ilinin Ulubey ilçesi sınırları içerisinde bulunan kanyon, ABD'nin Arizona Eyaleti sınırları içerisinde bulunan Büyük Kanyon'dan sonra dünyanın en büyük 2. Kanyonudur. Bugüne kadar bilinmeyen kanyon, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşmaktadır.

Dünyanın sayılı kanyonlarından olan Uşak Banaz Çayı Vadisindeki 75 km. uzunluğa ulaşan kanyona, Federayon Başkanımız Prof. Dr. Erdal ZORBA’nın da katılımıyla Herkes İçin Spor Uşak İl Temsilciliği ile birlikte 100 kişinin üzerinde katılımcıyla gerçekleştirildi. İki büyük otobüs altı hususi araçla, önce Ulubey Çamlıktan Asar seyredildi, ardından Hasköy üzerinden Kavaklı’ya geçilerek mermer ocakları mevkiine ulaşıldı.

Uşak Mavisi diye bilinen dünyaca ünlü mermerlerin çıktığı ocakların arasından bir saatlik yürüyüşle Banaz Çayına ve kanyonların bozulmamış, kral yolu kalıntılarına ulaşıldı. Burada içimine doyum olmayan kaynak sularından içilerek, Hristiyanlığın yedinci kolu Monteniyuslar’ın yaşadığı dönemden kalma su yolu ve paralelinde bulunan kral yolundan yürüyüşe devam edildi. Kafile saat 12.00’da Cılandraz köprüsüne ulaştı. Dünyanın ilk sokak aydınlatmasının yapıldığı elektriği üreten santralin, 17 metre yüksekten aşağıya akan suyun görüntüsü bütün katılımcıları hayran bıraktı. Vadinin bazı bölümlerinde iki yaka arsındaki darlığın 20 metreye kadar, yüksekliğin ise 200 metreye kadar olması çekti.